program

[zaptitle title=’PROGRAM FINAL’]

A 51-a Reuniune Anuala a Oftalmologilor RAO (20 – 21 mai)
 

MIERCURI, 20 MAI 2015

14.00 – 20.00: in holul Hotelului “Unirea” va functiona SECRETARIATUL evenimentelor, unde va asteptam pentru validarea inregistrarilor, inmanarea materialelor si inscrieri pe loc. Incepand cu data de joi, 21 mai, Secretariatul evenimentelor se va muta la Centrul de Conferinte “Providenta”

20.00 – Cocktail de Bun Venit (Restaurantul Hotelului “Unirea”, Iasi)

 

JOI, 21 MAI 2015

08.00 – 09.30

Prezentare postere

Moderatori: Camelia Bogdănici, Crenguța Feraru

08.00 – 08.03 #1.Chisturi orbitare congenitale
D. Eni-Munteanu, A. Tornea, T. Magla, E. Cepoida (Chișinău)
08.03 – 08.06 #2. Diagnosticul imagistic al hemangiomului orbitar
E. Moghildea, V. Novac, V. Baraniuc, M. Coteaţa, E. Cepoida, (Chișinău)
08.06 – 08.09 #3. Examenul radiologic la pacienții cu oftalmopatie tiroidină
A. Barladean, S. Basova, V. Butorova, E. Cepoida (Chișinău)
08.09 – 08.12 #4. Complicațiile oftalmologice ale patologiei odontogene
A. Butorina, N. Rîbnova, S. Postovaia, E. Cepoida (Chișinău)
08.12 – 08.15 #5.Complicațiile oftalmologice ale maladiilor intracraniene inflamatorii
L. Dodon, V. Baraniuc, N. Rîbnova, R. Şeviciuc, E. Cepoida (Chișinău)
08.15 – 08.18 #6 Evaluarea imagistică a complicațiilor traumatismului orbitar
A. Şmugurov, M. Coteaţă, V. Baraniuc, R. Şevciuc, E. Cepoida (Chișinău)
08.18 – 08.21 #7 Oftalmomiazis extern bilateral cu larve de Oestrus Ovis
A. Murtezan, Mihaela Coroi, Ecaterina Grindean (Oradea)
08.21 – 08.24 #8 Două tumori în aceeaşi orbită
R. Untu, C. Grigoraş (Iași)
08.24 – 08.27 #9 Intrigă de diagnostic şi tratament – caz clinic de chalazioane multiple la copil
Anisia-Iuliana Alexa, Roxana Elena Ciuntu, D. Chiseliţă (Iași)
08.27 – 08.30 #10 Progresia keratoconusului la pacienții cu hiperplazie adrenală congenitală datorată deficienței de 21-hidroxilază sau a sindromului de ovar polichistic
Mǎdǎlina Bǎcilǎ, Cosmin Roşca (Cluj-Napoca)
08.30 – 08.33 #11 Comparație între analizele preoperatorii ale pacienților diagnosticați cu cataractă și glaucom și a celor diagnosticați cu cataractă
Iulia Maria Ciotu, Liliana Voinea, Laura Gaman, Viorela Popescu, Valeriu Atanasiu (Bucureşti)
08.33 – 08.36 #12 Traumatism ocular penetrant la un pacient cu hipersensibilitate medicamentoasă multiplă
Silvia Ţone, D. Ionescu, Crenguţa Ioana Feraru (Iași)
08.36 – 08.39 #13 Cisticercoza oculară
Mihaela Miron, C. Danielescu (Iași)
08.39 – 08.42 #14 Hematom subretinian
Raluca Juverdeanu, C. Danielescu (Iași)
08.42 – 08.45 #15 Necroză retiniană acută
Otilia Obadă, R. Dumitrescu, C. Danielescu (Iași)
08.45 – 08.48 #16 Edemul macular cistoid postoperator – Sindromul Irvine-Gass 
Flavia Chioveanu, V. Rusu (Iași)
08.48 – 08.51 #17 Un caz de suspiciune de glaucom cu tensiune normală
R. Doliscinschi, Crenguţa Ioana Feraru (Iași)
08.51 – 08.54 #18 Atrofia secundară a  nervului optic  sau  glaucom cu tensiune normală?
Roxana Elena Ciuntu, Anisia-Iuliana Alexa, D. Chiseliţă (Iași)
08.54 – 08.57 #19 Amauroza fugace printr-o variantă anatomică a arterei cerebrale posterioare stângi – prezentare de caz
Aida Geamanu, Florentina Grigoriu, Andreea Miruță, E. Ungureanu, Daniela Munteanu, Liliana Mary Voinea (Bucureşti)
08.57 – 09.30 Discuţii

 

IMPORTANT! Rugăm colegii care vor susţine prezentările posterelor să se asigure că acestea sunt afişate la ora începerii sesiunii şi să se încadreze cu maximă rigoare în timpul acordat prezentării.

 

09.30 – 10.15

Comunicări

Moderatori: Carmen Mocanu, Constantin Grigoraș

09.30 – 09.38 Abordul interdisciplinar în dacriocistorinostomia endoscopică
D. Palade, Gabriela Burlacu, A. Ignat, C. Grigoras (Iași)
09.38 – 09.46 Chirugia excizională şi reconstructivă a carcinoamelor de pleoapă inferioară şi superioară
C. Grigoras, Mariana Şeremet, Augustina Ceornea, Marina Cîdu, Mihaela Miron, R. Untu, Cătălina Sandu (Iași)
09.46 – 09.54 Dificultăţi de integrare socio-profesională a pacientului cu low-vision
Camelia  Bogdanici, C. Sandulache, G. Martinescu, D. Sandulache, T. Bogdanici (Iași)
09.54 – 10.04 Gheorghe Stănculeanu (1874 – 1917) – profesor cu suflet de apostol şi om de ştiinţă remarcabil
Richard Constantinescu, Camelia Bogdănici (Iași)
10.04 – 10.15 Discuţii
10.15 – 10.45 Pauză de cafea

 

IMPORTANT! Vă rugăm să vă încadraţi cu maximă rigoare în timpul acordat prezentării!

 

10.45 – 11.45

Simpozion Bausch & Lomb:

Opțiuni terapeutice Bausch & Lomb pentru  controlul inflamației oculare și sindromului de ochi uscat

Controlul inflamației oculare post-chirugicale
Daniel Branișteanu (Iași)
Managementul terapeutic în sindromul de ochi uscat
Crenguța Ioana Feraru (Iași)

11.45 – 13.30

Comunicări

Moderatori: Călin Tătaru, Mircea Filip, Dorin Nicula

11.45 – 11.53 Ulcer corneean periferic perforat – rezolvare chirurgicală
M. Zemba, Alina-Cristina Stamate, Corina Ioana Avram, S. Oprea, Diana Ivascu (București)
11.53 – 12.01 Sunt modificări cognitive la pacienții cu keratoconus?
Alina Cantemir (Iași)
12.01 – 12.09 Cross-linking prin iontoforeză la pacienții cu keratoconus – rezultate la 18 luni
Alina Cantemir, D. Chiseliță (Iași)
12.09 – 12.17 Avantajele utilizării laserului femtosecundă în realizarea keratoplastiilor
C. Mihai, M. Burcea, C. Tataru, A. Nica (Bucuresti)
12.17 – 12.25 Stagiu de practică în facoemulsificare din India (prezentare video)
Sebastian Tomi (Cluj-Napoca)
12.25 – 12.33 Avantajele capsulorexisului cu laserul femtosecond “LENSX” în cazuri particulare – prezentare video
Monica Gavriş, Roxana Belicioiu, Ioana Olteanu (Cluj-Napoca)
12.33 – 12.41 Cataracta traumatică, cristalin subluxat – rezolvare chirurgicală (prezentare video)
D. Nicula, Cristina Nicula, R. N. Pop, Andreea Nagy (Cluj-Napoca)
12.41 – 12.49 Uveita anterioară, Artisan phakic toric, cataracta complicată (prezentare video)
D. Nicula, Cristina Nicula, R. N. Pop, Andreea Nagy (Cluj-Napoca)
12.49 – 12.57 Cataractă congenitală (traumatică?) – film video
T. Tomi, Ioana R. Rusu, S. Tomi (Cluj-Napoca)
12.57 – 13.05 Cataractă traumatică, subluxație cristaliniană
T. Tomi, Ioana R. Rusu, S. Tomi (Cluj-Napoca)
13.05 – 13.13 Pseudofak rigid luxat posterior – repoziționare și sutură la iris
A. Stefanescu-Dima , Mihaela Puianu, Marina Costea, Ruxandra Florescu, Carmen Mocanu (Craiova)
13.13 – 13.21 Cât de corect îşi fac tratamentul pacienţii operaţi de cataractă?
D. Chiselita, Anisia-Iuliana Alexa, Roxana Elena Ciuntu, Alina Kisăliţă, Mădălina Pavel, T. Ştefanache (Iași)
13.21 – 13.30 Discuţii

 

IMPORTANT! Vă rugăm să vă încadraţi cu maximă rigoare în timpul acordat prezentării!

 

13.30 – 14.30

Simpozion Allergan: 

Actualităţi în tratamentul inflamaţiilor oculare
Moderator: Dorin Chiseliţă

Terapia antiinflamatorie oculară între clasic şi modern
Horia Stanca (București)
Utilizarea implantul intravitrean cu dexametazona în bolile oculare
Ciprian Danielescu (Iași)
 
14.30 – 15.30 Pauza de prânz (lunch box)

 

15.30 – 17.00

Comunicări

Moderatori: Daniel Brănișteanu, Ciprian Danielescu

15.30 – 15.38 Cazuri deosebite de retinopatia prematurității
N. Berlea (Iași)
15.38 – 15.46 Strategii terapeutice în degenerescența maculară legată de vârstă neovasculară – rezultate în practica curentă
D. Branisteanu, Andreea Moraru, A. Bilha (Iași)
15.46 – 15.54 Rezultate parțiale ale tratamentului edemului macular diabetic cu bevacizumab
M. Giurgică (Iași)
15.54 – 16.02 Eficiența injecției intravitreene cu triamcinolon acetonide în tratamentul edemului macular din bolile vasculare ale retinei
Andreea Nicolcescu, Doina Barascu, Rodica Manescu, A. Stefanescu-Dima, Loredana Dinu, Maria Nicolcescu, Carmen Mocanu (Craiova)
16.02 – 16.10 Chirugia vitreo-retinopatiei proliferative – rezultate
C. Danielescu, Otilia Obada, Raluca  Juverdeanu, Andra Muscalu, Anamaria Ionescu-Scarlat, R. Dumitrescu, R. Untu (Iași)
16.10 – 16.18 Avantajele vitrectomiei de 27 de Gauge
Cosmin Roșca, Mădălina Băcilă (Cluj-Napoca)
16.18 – 16.26 Bevacizumab – beneficii și riscuri în tratamentul complicațiilor hamartom-ului combinat retinian și de epiteliu pigmentar la copil
Diana Cormos (Braşov)
16.26 – 16.34 Sindromul Vogt-Koyanagi-Harada – prezentare de caz
Cristina Nicula, D. Nicula, Raluca Popescu, Izabela Szabo (Cluj-Napoca)
16.34 – 17.00 Discuții

 

IMPORTANT! Vă rugăm să vă încadraţi cu maximă rigoare în timpul acordat prezentării!

 

17.00 – 18.00

Simpozion Alcon:

Tradiția în viziunea generației Hi-Tech
Moderator: Dorin Chiseliţă

Acrysof – un partener de încredere
Bogdan Galan (Iași)
Schimb cataractă și cilindru cu cristalin toric. Pacientul
Monica Diniță (București)
Cristalinul potrivit la omul potrivit
Bogdan Cucu (Constanța)

 

18.00 – 18.45

Simpozion EVER:

Arta managementului corect a degenerescenţei maculare legate de vârstă
Leopold Schmeterer (Austria)

IMPORTANT: Autorul celei mai bune comunicări personale va fi premiat cu participarea la Congresul Societăţii Europene de Cataractă şi Chirurgie Refractivă – ESCRS 2016, 10 – 14 septembrie 2016, Copenhaga, Danemarca)

 [zaptitle title=’PROGRAM FINAL’]

A 7-a Conferinta Nationala de Glaucom (22 – 23 mai 2015)

 

VINERI 22 MAI 2015

08.00 – 09.30

Referate generale

Moderatori: Alina Popa Cherecheanu, Valeriu Rusu

08.00 – 08.15 Glaucomul și diabetul
Anton Nicoleta, M. Octavian, D. Chiseliţă (Iași)
08.15 – 08.30 Glaucomul și bolile cardiovasculare
Anca Pantalon, Crenguța Ioana Feraru, D. Chiseliță (Iași)
08.30 – 08.45 Cum determinăm progresia structurală și funcțională în glaucom
Alina Popa Cherecheanu (București)
08.45 – 09.00 Laserul în tratamentul glaucoamelor cu unghi deschis
H. Stanca (București)
09.00 – 09.15 Sistemele artificiale de drenaj – ce ne arată noile trialuri clinice?
V. Rusu (Iași)
09.15 – 09.30 Discuții

 

IMPORTANT! Vă rugăm să vă încadraţi cu maximă rigoare în timpul acordat prezentării!

 

09.30 – 10.30

Comunicări

Moderatori: Horia Stanca, Valeriu Cușnir

09.30 – 09.38 Caracteristica epidemiologică a glaucomului în țările CSI (studiu multicentric)
V.Cușnir, Ludmila Surățel, Aglaia Lobcenco, Elena Ceauș (Chișinău)
09.38 – 09.46 Proprietățile biomecanicii corneene și severitatea glaucomului
Dana Dăscalescu, Mihaela Constantin, Raluca Iancu, Cătălina Corbu (Bucuresti)
09.46 – 09.54 OCT în diagnosticul precoce al glaucomului
V.Cușnir, Elena Ceauș (Chișinău)
09.54 – 10.02 Factorul inflamator in glaucoamele primitive cu unghi deschis
Anca Pantalon, Crenguţa Ioana Feraru, D. Chiseliţă (Iași)
10.02 – 10.10 Influenţa operaţiei de cataractă la pacienţii cu glaucom
Crenguța Ioana Feraru, D. Ionescu, Silvia Ţone, Mădălina Râpanu, Marina Cîdu, Andreea Țenu (Iași)
10.10 – 10.18 Evoluţia presiunii intraoculare la ochii cu endotamponadă siliconică
D. Branişteanu, Crenguța Ioana Feraru, Andreea Moraru, A. Bilha (Iași)
10.18 – 10.26 Implicarea factorului “facomorfic ocult” în glaucomul primitiv cu unghi închis
V. Potop , A. Ciocâlteu, D. Năstase (București)
10.26 – 10.30 Discuţii

 

IMPORTANT! Vă rugăm să vă încadraţi cu maximă rigoare în timpul acordat prezentării!

 

10.30 – 11.00 Pauză de cafea

 

 

11.00 – 12.00

Simpozion Alcon:

Managementul pacientului cu glaucom
Dorin Chiseliţă (Iași) , Fotis Topouzis (Thessaloniki)

 

 

12.00 – 13.15

Referate generale

Moderatori: Carmen Mocanu, Cristina Stan

12.00 – 12.15 Glaucomul primitiv cu unghi închis – clasificare, epidemiologie, etiopatogenie
Carmen Mocanu, Andreea Gabriela Deca (Craiova)
12.15 – 12.30 Glaucomul primitiv cu unghi închis cu blocaj pupilar: diagnostic, diagnostic diferențial, evoluție
Cristina Stan, Emmanuela Apopei (Cluj-Napoca)
12.30 – 12.45 Tratamentul glaucomului primitiv cu unghi închis cu blocaj pupilar
V. Potop (București)
12.45 – 13.00 Irisul în platou
C. Ștefan, Daniela Adriana Iliescu, M. Zemba, Mehdi Batras, Cristina Mihaela Timaru, Algerino De Simone (București)
13.00 – 13.15 Discuții

 

IMPORTANT! Vă rugăm să vă încadraţi cu maximă rigoare în timpul acordat prezentării!

 

13.15 – 14.15

Simpozion Thea

Există conservanți ușori?
Valeria Coviltir (București)
Monopost – performanță prin complianță
Dana Caltaru (Bacău)

 

14.15 – 15.30 Pauză de prânz (lunch box)

 

15.30 – 17.00

Referate generale

Moderatori: Cătălina Corbu, Mircea Filip

15.30 – 15.45 Glaucom secundar cu unghi inchis prin blocaj pupilar
Crenguta Ioana Feraru (Iaşi)
15.45 – 16.00 Glaucomul neovascular
Cătălina Corbu (București)
16.00 – 16.15 Sindromul endotelial irido cornean
Valeria Coviltir, D. Valentin (București)
16.15 – 16.30 Glaucomul prin proliferarea epitelială și fibroasă a camerei anterioare
M. Filip, Raluca Moisescu (București)
16.30 – 16.45 Alte glaucoame secundare cu unghi închis prin tracțiune
Cristina Nicula (Cluj-Napoca)
16.45 – 17.00 Discuții

 

IMPORTANT! Vă rugăm să vă încadraţi cu maximă rigoare în timpul acordat prezentării!

 

17.00 – 18.00

Simpozion Allergan

Moderator: Dorin Chiseliţă (Iași)

Cazuri clinice între îndoieli şi certitudini
V. Potop (București), Alina Cantemir (Iași)

 

 

SÂMBĂTĂ, 23 MAI 2015

08.30 – 09.30

Referate generale

Moderatori: Karin Horvath, Cristina Nicula

08.30 – 08.45 Glaucomul ciliolenticular
Karin Horvath (Târgu-Mureș)
08.45 – 09.00 Alte glaucoame secundare cu unghi închis prin împingere
C. Danielescu, M. Giurgică (Iași)
09.00 – 09.15 SENSIMED Triggerfish: Sarind peste obstacole: de la monitorizarea timp de 24h a profilului modificarilor dimensionale oculare spre identificarea unei noi valente medicale pentru pacientii cu glaucom
Mario Schlund (Laussane-Elvetia)
09.15 – 09.30 Discuții

 

IMPORTANT! Vă rugăm să vă încadraţi cu maximă rigoare în timpul acordat prezentării!

 

09.30 – 10.15

Simpozion SIFI:

Medicamente generice in oftalmologie
Dorin Chiseliţă (Iași)

 

10.15 – 10.45 Pauză de cafea

 

10.45 – 11.45

Simpozion Santen:

Aderenţa pacientului la tratamentul antiglaucomatos
Moderator: Dorin Chiseliţă (Iași)

Tratamentul  glaucomului primitiv cu unghi deschis  “pas cu pas”
Cristina Stan (Cluj-Napoca)
Controlul presiunii intraoculare pe 24 de ore
Alina Popa Cherecheanu (București)
Protejarea suprafeţei oculare prin utilizarea topicelor antiglaucomatoase fără conservanţi
H. Stanca (București)

 

11.45 – 13.30

Cazuri clinice

Moderatori: Vasile Potop, Dorin Chiseliță

11.45 – 11.53 Glaucom congenital la copil de 12 zile
Coviltir Valeria, Dinu Valentin (București)
11.53 – 12.01 Glaucom primitiv cu unghi deschis sau glaucom neovascular bilateral?
Cătălina Corbu (București)
12.01 – 12.09 Dificultăți de diagnostic și tratament în glaucom
Alina Mihaela Neacşu (Brăila)
12.09 – 12.17 Diagnostic diferențial în glaucom
Cristina Stan (Cluj-Napoca)
12.17 – 12.25 Formă mai rară de glaucom primitiv cu unghi închis – diagnostic și tratament
M. Zemba, Alina Cristina Stamate, Corina Ioana Avram, R.Malciolu, Raluca Neacșa (București)
12.25 – 12.33 Diagnostic surpriză: închiderea intermitentă a unghiului
Alina Poapa Cherecheanu, Mădălina Totir (București)
12.33 – 12.41 Glaucom prin închiderea unghiului – sindrom de iris in platou
Ștefănescu Dima Alin, Nicolcescu Andreea, Florescu Mihaela, Jilavu Lorena, Dinu Loredana, Mocanu Carmen (Craiova)
12.41 – 12.49 Glaucom malign dupa trabeculectomie pe un ochi cu hipermetropie mare
Cristina Nicula, D. Nicula, Andreea Nagy (Cluj-Napoca)
12.49 – 12.57 Glaucom secundar inflamator la copil
Feraru Crenguta Ioana, D.Ionescu (Iași)
12.57 – 13.05 Canaloplastie într-un caz de glaucom neovascular
Gabriela Denisa Căileanu (Piatra Neamț)
13.05 – 13.13 Glaucomul – monitorizăm precoce sau tratăm tardiv
M. Filip, Irina Lutic (Bucureşti)
13.13 – 13.30 Discuţii

 

IMPORTANT! Vă rugăm să vă încadraţi cu maximă rigoare în timpul acordat prezentării!

 

 

13.30

Închiderea Conferinței Naționale de Glaucom

 

IMPORTANT! Autorul celei mai bune comunicări ştinţifice personale va fi premiat cu participarea la Congresul Societăţii Europene de Glaucom (19 – 23 iunie 2016, Praga, Cehia)

 

 

MODUL ASISTENTI MEDICALI

JOI, 21 mai 2015

17.00 – CURS: Ecografia oculara
Lectori: Conf. dr. Camelia Bogdanici, Dr. Constantin Grigoras

 

VINERI, 22 mai 2015

15.00 – Sesiune de prezentari orale

Modulul este creditat cu 15 ore EMC.

 

PROGRAM SOCIAL RAO & CONFERINTA DE GLAUCOM

MIERCURI, 20 mai 2015

20.00 – Cocktail de Bun Venit (Restaurantul Hotelului “Unirea”, Iasi)
(in intervalul 14.00 – 20.00, in holul Hotelului “Unirea” va functiona Secretariatul evenimentelor, unde va asteptam pentru validarea inregistrarilor, inmanarea materialelor si inscrieri pe loc. Incepand cu data de joi, 21 mai, Secretariatul evenimentelor se va muta la Centrul de Conferinte “Providenta”)

JOI, 21 mai 2015

13.30 – Pranz (lunch box) oferit de organizatori (Centrul de Conferinte “Providenta”)
20.30 – Concert de muzica de camera: SoNoRo (Biblioteca Centrala Universitara)
IMPORTANT: Datorita numarului limitat de locuri, vor avea acces la concert doar participantii care vor confirma intentia de participare printr-un mesaj la adresa contact@oftalmologie2015.ro pana cel tarziu luni, 18 mai, ora 14. Va rugam ca in mesaj sa specificati numele si prenumele dvs.

VINERI, 22 mai 2015

14.30 – Pranz (lunch box) oferit de organizatori (Centrul de Conferinte “Providenta”)
20.00 – Masa colegiala (Motel “Bucium”, Iasi)
Organizatorii pun la dispozitia participantilor doua autocare pentru transportul catre Motelul “Bucium”.

 

IMPORTANT: In zilele de 21, 22 si 23 mai, organizatorii pun la dispozitia participantilor un autocar pentru transferul participantilor de la hotelurile unde sunt cazati la Centrul de Conferinte “Providenta” si retur. Vom reveni cu orarul exact al transferurilor.


Recent Comments

    Archives

    Categories

    • No categories